The Republic of Uganda Courts of Judicature

Chief Justice:  Lord Chief Justice  Benjamin  Odoki

Acting Deputy Chief Justice: Hon. Justice Steven Kavuma,

Supreme Court registrar: Hon.Justice Erias Kisawuzi

Chief Registrar:  His Worship Henry Adonyo

Principal Judge: Hon. Justice Yorokamu Bamwine

Justices of Supreme Court

  • Hon.Mr. Justice John Wilson Nattubu Tsekooko
  • Hon. Lady Justice Christine Nakaseta Binayisa
  • Hon. Mr. Jusice Bart Magunda Katureebe
  • Hon. Justice Dr. Kisaakye Esther Mayambala
  • Hon. Mr.Justice Jotham Tumwesigye
  • Hon. Justice Amos Twinomujuni
  • Hon. Justice Arach Amoko

Justices of Court of appeal

  • Hon. Justice Richard Butera
  • Hon. Lady Justice Lilian Tibatemwa
  • Hon. Justice Kenneth Kakuru
  • Hon. Justice Egonda Ntende
  • Hon. Justice Solomy Bbosa
  • Hon. Justice Geoffrey Kiryabwire
  • Hon. Justice Opio Awere
  • Hon. Lady Justice Faith Mwondah
  • Hon. Justice Eldard Mwangusya

Justices of High Court

  • Hon. Justice Henry Peter Adonyo,
  • Hon. Justice Margaret Tibulya
  • Hon. Justice Elizabeth Jane Alividza
  • Hon. Justice Godfrey Namundi
  • Hon. Justice Henrietta Wolayo
  • Hon. Justice John Eudes Keitirima
  • Hon. Justice David Batema.
  • Hon. Justice Kaweesa Isabirye
  • Hon. Justice Elizabeth Kibula Kabanda
  • Hon. Justice Damalie Nantudde Lwanga
  • Hon. Justice Lydia Mugambe
  • Hon. Justice Duncan Gaswaga
  • Hon. Justice Vincent Okwanga
  • Hon. Justice Alexandra Rugadya Nkonge
  • Hon. Justice Dr. Winfred Nabisinde
  • Hon. Justice Eva Luswata Kawuma
  • Hon. Justice Michael Elubu.
  • Hon. Justice Solomy Balungi Bossa
  • Hon. Justice Moses Mukiibi
  • Hon. Justice Eldad Mwangusya
  • Hon. Justice Rubby Aweri Opio
  • Hon. Justice Albert Frank Rugadya –Atwoki
  • Hon. Justice Paul Kahaibale Mugamba
  • Hon. Justice David Katosi Wangutusi
  • Hon. Justice Geoffrey Kiryabwire
  • Hon. Justice Lamech Nsubuga Mukasa
  • Hon. Justice. Vincent Tiwangye Zehurikize
  • Hon. Justice Jane F.B Kiggundu
  • Hon. Justice Lawrence Gidudu
  • Hon. Justice Ralph W.Ochan
  • Hon. Justice Margret Oumo-Oguli
  • Hon. Justice Ezekiel Muhanguzi
  • Hon. Justice Stephen Musota
  • Hon. Justice Benjamin Kabiito
  • Hon. Justice Alfonse Owiny Dollo
  • Hon. Justice Anup Singh choudry
  • Hon. Lady Justice Elizabeth Musoke
  • Hon. Justice Simon Mugenyi Byabakama
  • Hon. Justice Joseph Murangira
  • Hon. Justice Billy Kainamura
  • Hon. Justice Wilson Masalu Musene
  • Hon. Lady Justice Elizabeth Ibanda Nahamya
  • Hon. Justice Benjamin Kabiito
  • Hon. Lady Justice Flavia Senoga Anglin
  • Hon. Lady Justice Catherine Khakasa Bamugemereire
  • Hon. Justice Madrama Izama Christopher
  • Hon. Lady Justice Monica Mugyenyi
  • Hon. Justice Nyanzi Yasin
  • Hon. Justice Mike J. Chibita
  • Hon. Dr. Justice Andrew Bashaija
  • Hon. Lady Justice Hellen Obulu Obura
  • Hon. Justice Peter Kermit Keronega Onega

 

Name

Station

REGISTRARS

 

John Bosco Ssegirinya

Court of Appeal

Erias Kisawuzi                           

Supreme Court

Ochepa Arutu – Dep. Registrar      

Jinja

David Batema  -Dep. Registrar                 

Soroti

Tom Chemutai  -Dep. Registrar        

Arua

Thaddeus Opesen  -Ass. Registrar

Lira

Gabriel Angualia  -Ass. Registrar

masaka

Assimwe T Ass.  -Registrar

Fort portal

Deo Nizeimana  -Ass. Registrar

Kabale

Harriet Ssali – Ass. Registrar                   

Crimes Division

CHIEF MAGISTRATES 

 

Boniface Wamala  -Chief Magistrate

Nabweru

Joy Kabagye – Chief Magistrate

Mukono

Charles Emuria  -Chief Magistrate   

Kitgum

Mary Ikit  -Chief Magistrate                     

Masaka

Francis Kobusheshe – Chief Magistrate

Tororo

Eleanor Khainza  -Chief Magistrate  

Luweero

Justine Atukwasa – Chief Magistrate    

Jinja/Kamuli

GRADE ONE MAGISTRATES 

 

Mary Babirye  -Grade One                

Mediation

Margaret Aanyu  -Grade One          

Lyatonde

Stella Nawagaba – Grade One          

Nabweru

Janava Natukunda  -Grade One    

Lugazi

Pamela Lamunu – Grade One      

 Mengo

Stella Amabilis – Grade One      

 Mityana

Agnes Alum  -Grade One      

Njeru

George Obongo  -Grade One  

Amolatar

Mugagga Kavuma-  Grade One  

Paidha

Daniel Lubowa -Sen.Grade One  

 Dep. CJ

Mastula Mulondo-Grade One          

Dokolo

Benson Semondo -Grade One      

Fort portal

Patrick Bamuhiga -Grade One

Kanungu

Joy Nambozo -Grade One        

Mbarara

George Mfitundinda -Grade One    

Kasese

Isa Serunkuma -Principal Grade One  

Training

Dawa Matenga -Grade One             

Mayuge

Moses Kule -Grade One                  

Kabale

Doreen Ajuna -Grade One              

Sembabule

Emmy Sayekwo -Grade One        

Law Development Centre

Charles Yeteise -Grade One    

Ntugamo

Pamale Karamagi -Grade One        

Kaliro

Joy Nvanugi -Grade One          

Iganga

Kenneth Komakech -Grade One  

Kira

Sarah Basemera -Grade One      

Bubulo

Vian Kwezera -Grade One  

Mubende

George Watyekere -Grade One  

Masaka

Reachel Nakyazze -Grade One

Bududa

Belmos Opio -Grade One                    

Family Division

About The Author

Related posts

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On YoutubeVisit Us On LinkedinCheck Our Feed